Przygotowanie do zimy

Koniec listopada to już ostatni dzwonek by przygotować auto do zimy. Wykonanie prostych czynności sprawi, że jazda po zaśnieżonych drogach będzie bezpieczniejsza. Generalny przegląd techniczny powinieneś zlecić serwisowi. Drobne zabiegi można jednak wykonać samodzielnie.

Zima to trudny moment zarówno dla kierowców jak i dla samochodów jednak właściwe przygotowanie może trochę pomóc. W pierwszej kolejności trzeba zadbać o stan techniczny auta oraz o odpowiednie paliwo. Powinno to być paliwo dobrej jakości z pewnego źródła. Najwyższą odpornością na niskie temperatury odznaczają się paliwa premium sprzedawane na stacjach paliw w okresie od 16 listopada do 1 marca.

Niezależnie od rodzaju silnika przed zimą niezbędny jest przegląd płynów eksploatacyjnych, szczególnie w układzie chłodzenia – jeśli płyn w nim zamarznie, może zniszczyć chłodnicę i silnik. Wskazana jest też wymiana opon na zimówki, które w trudnych warunkach zapewnią większe bezpieczeństwo. Trzeba jednak pamiętać o tym, że muszą mieć one odpowiednio głęboki bieżnik.

Najczęstszymi problemami okazują się zimą odśnieżanie auta i skrobanie szyb. Ułatwiają to: zmiotka, skrobaczka, ewentualnie odmrażacz do szyb w płynie. Niezłym pomysłem na zapobieganie zamarzaniu przedniej szyby jest zakrywanie jej na noc folią przeciwszronową. W efekcie do oczyszczenia zostają jedynie boczne okna co ułatwi szybkie przygotowanie auta do jazdy.

Czasami trzeba się też zmierzyć z zamarzniętym zamkiem – odmrażacz warto więc trzymać poza autem. Nie należy próbować wcześniej smarować zamków różnymi preparatami, np. WD40 – skutek będzie odwrotny od zamierzonego i przyspieszy zamarzanie zamka.

O zastosowaniu w sezonie zimowym odpowiednich gumowych dywaników wiele osób nawet nie myśli. Tymczasem dzięki temu możemy ułatwić sobie życie. Gumowy dywanik z krawędziami zatrzymuje wodę, którą zawsze wnosimy do auta w postaci śniegu na butach. Zwykły tekstylny dywanik przepuszcza wodę, a ta zatrzymuje się pod wykładziną podłogi. Woda raczej sama nie wyschnie, a po nagrzaniu wnętrza w aucie panuje duża wilgotność i powstaje trudny do rozwiązania problem zamglonych okien. Jeśli komuś nie odpowiadają gumowe dywaniki może kupić dywaniki tekstylno-gumowe:

Przygotowany kierowca ma:

IMG_2660 ŁAŃCUCHY NA KOŁA kn 70 6537 IMG_2649dywaniki samochodowe uniwersalne gumowe tekstylne 9865