Jak przewozić dziecko w foteliku – zmiany

15 maja 2015 wszedł w życie znowelizowany przepis odnośnie przewożenia dzieci w foteliku samochodowym. Zmiany związane są z koniecznością dostosowania polskiego prawa do wytycznych unijnych.  Zgodnie z nowymi zasadami bez fotelika mogą podróżować dzieci o wzroście powyżej 150 cm.  Dopuszczalne jest przewożenie, bez fotelika, dziecka, które ma co najmniej 135 cm wzrostu na tylnym siedzeniu z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.

 Pojawia się zatem pytanie co z nastolatkami, które mają poniżej 150 cm? Nowe przepisy zniosły granicę wieku więc fotelik powinien być w użytkowaniu aż do skończenia 18 lat przez młodego pasażera.

O ile jednak, w najgorszym przypadku nastolatek jakoś przeboleje fotelik samochodowy to kontrowersyjny wydaje się wyjątek od obowiązku przewożenia w foteliku dziecka, które nie mierzy jeszcze 150 cm wzrostu. Jeżeli w samochodzie przewożona jest trójka dzieci i dwoje z nich jedzie w fotelikach to jeśli w samochodzie nie ma możliwości montażu trzeciego fotelika, trzecie dziecko może podróżować bez fotelika, musi być tylko przypięte pasami i siedzieć na tylnym siedzeniu. Nie bardzo rozumiem jak w praktyce miałoby to wyglądać – rodzice powinni losować, które dziecko dzisiaj jedzie bez fotelika? Co prawda policja interpretuje to tak, że ten wyjątek dotyczy tylko samochodów osobowych, które mogą przewozić do 5 osób, a te mogące przewozić więcej nie są objęte tym wyjątkiem (bo wtedy jest możliwość montażu fotelika na dodatkowym siedzeniu w kolejnym rzędzie) ale nadal wygląda to mało odpowiedzialnie… Jeśli ktoś decyduje się na trójkę dzieci to przecież zdaje sobie sprawę z tego, że jakoś je trzeba będzie przewozić.